Boots Men's All Mountain Snowboard Boots Primacy

The state of being first. The Primacy snowboard boots are made to push boundaries. Featuring our stiffest liner and shell flex combination with lifetime warrantied Dual Zone Boa® Fit System for optimized precision and premium hard-charging...
Zobrazit více
Barva:000

Pour trouver la taille la mieux adaptée à votre morphologie, référez-vous à notre guide complet sur cette page : GUIDE DES TAILLES 2018

To find the best fit, please refer to our complete sizing chart on this pâge: SIZING CHART 2018

Details of Men's All Mountain Snowboard Boots Primacy

Specifikace

The state of being first. The Primacy snowboard boots are made to push boundaries. Featuring our stiffest liner and shell flex combination with lifetime warrantied Dual Zone Boa® Fit System for optimized precision and premium hard-charging performance, the boots are designed for aggressive riding frontside and back. Our 3D-molded tongue and thermo-adjustable liner deliver the forward lean and flex to match the locked in fit and feel of the our three-point heel harness. We've focused on fit and function so you stay focused on the ride.

Forward Lean Support
3D-molded single piece tongue offers forward lean support and flex control while reducing fatigue.

Precise Fit
Dual Zone Boa® Fit System configuration allows independent closure in the upper and lower portions of the boots for control of fit while maintaining lateral and medial flexibility for the long, hard toe or heelside shifts.

All-Day Comfort
Full length dual-zone molded EVA with heel and arch support elevates comfort, support and stability.

Custom-Fit Comfort
Thermo-moldable liner offers easy customization and personalized comfort.

charakteristika

Více informací
Boots midsole EVA
Boots outsole STITCHED RECYCLED RUBBER
Extra SYNTHETIC LEATHER/MESH
Flex rate FLEX 9
Footbed ORTHOLITE® DUAL DENSITY MOLDED
Hmotnost 1200grs/foot (USM9.5)
Level 3-4
Liner THERMO MOLDABLE
SKU RFI0003 000
Upper construction UNIBODY SHELL
Upper lacing DUAL ZONE BOA® with BOA® H3 COILER™

In order to prepare your equipement the best we can, please fill the following form.
IMPORTANT : Fixations are one of the key of your safety, it's important to check the informations filled below.

Why choose the Men's All Mountain Snowboard Boots Primacy

DUAL ZONE BOA®

Dvojzónové utahování umožňuje utáhnutí a povolení horní a dolní části boty samostatně. Poskytuje přesnější utáhnutí každé zˇony a udržuje lepší flexibilitu. Boa® je registrovaná obchodní značka firmy Boa Technology Inc.

3D MOLDED

Jazyk sa skládá z jednoho kusu a stará se o optimální rozložení tlkau po ceké ploše jazyka a nohy. Zlepšuje přední oporu při nákloně a snižuje únavu. Primacy, Document a Cutback.

BOA® & BOA® COILER™

Stahovací systém BOA® umožňuje rychlé a precizní utáhnutí boty bez námahy. Verzia Coiler automaticky utahuje povolené časti lanek, tím je utáhnutí a a uvlnění jestě lehčí a rychlejší.

J-BARS

Anatomicky tvarovaná oblast paty a chodidla, zabraňuje zvedání paty a zajištuje nohu v zadní části boty, tím poskytuje lepší komfort a oporu pro optimální výkon.

HEEL HARNESS

V chodidlové časti na patě mají boty Primacy, Document a Cutback integrovaný 3-bodový popruh pre pevnější fit a zabraňuje zdvíhání paty a deformování vložky.

ORTHOLITE® HIGH DENSITY MOLDED

Stabilitu a anatomický komfort pod chodidlem zabezpečuje sítovina s tvarovaným materiálom EVA, pevnou patou a oporou klenby.

THE BOA® SYSTEM

BOA® systém utahování poskytuje účelové řešení přesného utáhnutí obuvi. Patentovaný systém BOA® se skladá z kolečka a mikronastavením, pevných lehkých lanek a vodících dílů s nízkým třením. Každá jedinečná konfigurace je navrhnutá na dosáhnutí optimálního komfortu, přesnosti a přizpůsobení.

THERMO-MOLDABLE

Všechny nové vnitřní boty, jsou teplem tvarovatelné a poskytují jednoduché přizpůsobení.

UNIBODY

Horní a spodní díl boty tvoří jeden celek, zvyšují oporu a pružnosť při předním ohybu. Primacy, Document and Cutback.

Men's All Mountain Snowboard Boots Primacy
loading